Νίκησε η Εθνική Ελλάδας και παραμένει ζωντανή

0

Ακέραιες διατηρήθηκαν οι ελπίδες της Εθνικής Ελλάδας για πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά τη νίκη της επί της Γεωργίας – Δείτε τη βαθμολογία και τις επόμενες αγωνιστικές. Η Εθνική ομάδα παρότι προβλημάτισε με την απόδοσή της ειδικά στο β΄ημίχρονο, βρήκε το γκολ που ξεκλείδωσε την Γεωργία. Κατέβασε σωστά την Εθνική, αλλά δεν διαχειρίστηκε καλά το παιχνίδι ο Φαν’τ Σχιπ στο δεύτερο μέρος αλλά τελικά… χαμογελάσαμε στο φινάλε με το πέναλτι-δώρο των Γεωργιανών!

Το ματς πήγαινε καλά για την Εθνική, αλλά ο ρυθμός άρχισε να πέφτει μετά το μισάωρο και το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Ο Φαν’τ Σχιπ έβγαλε Παυλίδη και έβαλε Πέλκα, έκανε πιο… κοντό και ευέλικτο το σχήμα της γαλανόλευκης. Παρόλα αυτά, τα πράγματα δεν πήγαιναν όπως θα ήθελε ο Ολλανδός τεχνικός, αφού η Ελλάδα δεν μπορούσε να δημιουργήσει και να απειλήσει. Τα… κακά μαντάτα από τη Σουηδία που «ξεχείλωνε» το σκορ απέναντι στο Κόσοβο έρχονταν, με την πίεση να αυξανόταν για τους φιλοξενούμενους.

Τα νεύρα και οι κάρτες είχαν αντικαταστήσει τον καλό ρυθμό, γκολ δεν υπήρχε και όλα έδειχναν πως η Ελλάδα θα χάσει την ευκαιρία. Ένα πέναλτι-δώρο, που εξετάστηκε μέσω VAR, όμως εδωσε τη λύση για την Ελλάδα, με τον Μπακασέτα στο 90ο λεπτό να νικάει από τα 11 βήματα τον Λόρια για το 1-0 και να δίνει το σύνθημα για έντονους πανηγυρισμούς. Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε ο Πέλκας να κάνει το κλέψιμο στο φινάλε, να βγει τετ-α-τετ και το σουτ του να κοντράρει, κρεμώντας τον αντίπαλο κίπερ για το τελικό 2-0.