Επιτέλους νίκη για τον ΠΑΟΚ, 68-66 τον Αρκαδικό εκτος

0

Αυτή την φορά ο ΠΑΟΚ δεν «πληγώθηκε» από τις απουσίες των Βασιλειάδη (ενοχλήσεις στο πέλμα) και Σχορτσανίτη (διάστρεμμα στην δεξιά ποδοκνημική). Ο «Δικέφαλος» επικράτησε εκτός έδρας του Αρκαδικού με 66-68 και έτσι κέρδισε μετά από πολύ καιρό.  Τελευταία νίκη των «ασπρόμαυρων» στο πρωτάθλημα ήταν στο εντός έδρας ματς με την ΑΕΚ, στις 16  Ιανουαριου. Από τότε, δηλαδή, πέρασαν 42 μέρες για να φτάσει ξανά ο ΠΑΟΚ σε θετικό αποτέλεσμα. Το σύνολο του Μαρκόπουλου με την νίκη του Σαββάτου έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των έξι ηττών στη Basket League.

Πολλά λάθη για τον Αρκαδικό και τον ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν 10 και οι φιλοξενούμενοι 11. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με 15 λάθη (βελτιώθηκαν δηλαδή στον συγκεκριμένο τομέα στο δεύτερο ημίχρονο).

Το αγχωτικό 66-68 τον διατήρησε στην ισοβαθμία της έκτης θέσης μαζί με τους Κολοσσό Ρόδου, Ρέθυμνο Cretan Kings & Απόλλων Πάτρας, την ώρα που ο Αρκαδικός δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την τρίτη διαδοχική εντός έδρας νίκη του και συνεχίζει στην προτελευταία με 5-16.

Τέπιτς 15 (2), Μαργαρίτης 14 (2),  Μάρκοβιτς 11, Χάτσερ 13 (1) ηταν οι πρωτοι σκορερ του ΠΑΟΚ,

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 33-35, 47-51, 66-68.